Otvírací doba:

Po• 14:00 - 21:00
Út• 14:00 - 21:00
St• 14:00 - 21:00
Ct• 14:00 - 21:00
• 14:00 - 22:00
So• 14:00 - 22:00
Ne• 14:00 - 21:00


facebook ico

Spolupracujeme s:


A další spřátelené weby...

Aktualita

Máte obchod, prodejnu, restauraci nebo jiný podnik, ve kterém by jste rádi nabídli naše zboží? Rádi se dohodneme na spolupráci..
Napište nám!

Přejeme Vám dobrý čaj a tvořivou náladu.

Prihlásit se
Cena nákupu: 0 Kč
basket_user_box


2012 Tmavý puerh Wu Liang


header image detail
foto

footer image detail


Běžná cena:
250,- Kč
10,4 EUR
K dispozici:
Po dohodě


 

Zboží z kategorie:

Již prodané a vypité

Čaje
foto

Popis:

Shu Teanet 2012 Wu Liang Zhuan Cha - tmavá cihla kvalitního pchu-eru pro běžné pití - 100 g

Malá cihla tmavého (shu) Pu Erhu, velice příjemné, plné a vyvážené chuti, s jemnými smetanově-ořechovými tóny a ušlechtilou uzeností v závěru. Vynikající poměr kvality a ceny! Složení je - 50% Pu Erh Superior, 50% Pu Erh III.třídy (klasický, materiál pochází samozřejmě z Yunnanu z oblasti Wu Liang.

Sběr: 2012   Lisování: 2012

Tento čaj je možno připravit na mnoho nálevů.

Doporučený způsob přípravy:

Voda: 100°C
Množství:  4g/dcl
Louhovat:  oplach - 30s - 20s - 20s - 30s - 50s -60s +

Ukázka přípravy vícenálevového pchu-er čaje způsobem Gong Fu Cha:

Něco málo o pchu-eru (pu-erhu, pueru)

Ať již česky Pu-erh (puerh), či v českém přepisu z čínštiny pchu-er čcha, čínskou hláskovou abecedou (pchin-jinem) Pǔ​'ěr chá, nebo čínskými znaky 普洱茶, jde o název čínského čaje pěstovaného především v jihozápadní provincii číny - Jün-nan (Junnan, Jiin-nan).

V této oblasti se nacházi šest čajových hor, kde byly původně vysazeny a kultivovány první Jün-nanské čajovníky. Tím zásadním obdobím zřejmě byla doba tzv. Tří království (220-280), kdy jeden z prvních ministrů státu Šu, jménem Ču-ke Liang, cestoval křížem krážem po dnešní provincii Jün-nan a při této příležitosti prý na několika místech nechal vysadit čajové sazenice. Píše se tak v kronice okresního města Pchu-er. Název čaje Pchu-er je pak odvozen právě od názvu tohoto města, kam se čajové lístky svážely z okolních hor a kde se tento čaj tradičně a jistě zpracovával již v době dynastie Tchang (618-907).

V Jiin-nanu se vyrábějí různé čaje, zelené, červené, oolongy a samozřejmě pu-erh. Ve východní a západní části Jiin-nanu se čajovník pěstuje na tropické červené půdě. Většina plantáží je položena v poměrně vysoké nadmořské výšce. Díky vyšší nadmořské výšce a monzunům je v Jün-nanu velmi specifické klima, ideální pro pěstování velkolistého čajovníku Da Ye, ze kterého se již po staletí zpracovávají ty nejkvalitnější pchu-ery. Čajové lístky se v Jün-nanu sklízí 3x ročně. První sklizeň bíle ochmířených lístků v polovině dubna - Čchun-ťien (jarní závitky). Druhá sklizeň na přelomu července a srpna - Er-šuej slouží k výrobě lisovaných čajů. Třetí sklizeň v září a říjnu Ku-chua (zrnkový květ) slouží k výrobě tabulkového čaje.

Podle sklizně se tedy čaj zpracovává určitým způsobem, může se jednat o čaj sypaný, lisovaný do koláčků (Bing Cha nebo Chi Ping), do hnízda (Tuo Cha), cihly (Zhuan Cha), či se třeba pěchuje do bambusových tyčí, nebo mandarinek. Každopádně je důležité rozlišit 2 druhy pchu-eru z pohledu fermentace - Shu (ripe, cooked, tmavý dodatečně fermentovaný pchu-er) a Sheng (raw, Mao Čcha, světlý pchu-er). Pak existují ještě různé jiné pchu-ery, např bílé, pchuery z čajových pupenů či květů čajovníku atd. Jde však spíše o napaření a slisování nějakého materiálu a jeho následném zrání - viz. Yue Guang Bai.

Sheng (šeng, raw) pchu-ery, tedy zelené nebo spíše světlé, jsou právě těmi tradičními pchu-ery, které jsou známy po staletí. V chuti i vůni světlého pchu-eru se skrývá mnoho ovocných až medových, nebo třeba i dřevitých a tabákových tónů, má velmi výrazný aftertaste s mírnou svíravostí. Chuť by měla být bohatá a plná, přesto jemná. U kvalitního čaje se po několika sekundách až minutách rozline v ústech sladko. Těžko popsat tak široké spektrum chutí, jaké může zelený pchu-er obsahovat. Stárnutím se vlastnosti čaje mění a chuť se stává drsnější, výraznější a přechází až do zemitých tónů. Kvalita uskladnění čaje je neméně důležitá, jako materiál, ze kterého se pchu-er vyrábí (suší i lisuje). Natrhané lístky čaje se nechají zavadnout, poté se lístky zahřejí na pánvi, tento proces se jmenuje ša-čching (Sha Qing, zabití zeleně), čaj při tomto procesu ztrácí svou travnatou příchuť a svěží zelenou barvu, naopak dostává jemnost. Dále se lístky tradičně rolují a nechají se sušit na slunci. Tím je hotový sypaný scheng pchu-er, nebo spíše Mao Čcha. Lisované pchu-ery se vyrábí z Mao čcha, která se napaří a slisuje, poté se vysuší. Automatizační procesy (třídění, sušení, vlhčení atd.) urychlují výrobu, ale nejkvalitnější čaje jsou dodnes vyráběny ručně.

Shu (šu, ripe) pchu-ery jsou v té podobě jak je známe, oficiálně vynalezeny společností Menghai Tea Factory v roce 1964 (tedy přibližně před 50 lety!), jako náhražka dlouho zrajícího scheng. Tmavé dodatečně fermentované puery jsou pro Evropu mnohem známější a když se řekne puer, každý si bohužel vybaví velmi tmavý, silný, zatuchlý a zemitý čaj, který je často hanoben a nazýván závan hniloby, vyvařené ponožky, shnilý čaj, či třeba vyvařená kostelní židle atd. Tak tomu opravdu může být, pokud se jedná o zkažený, či nekvalitní pchu-er. Kvalitní tmavé pchu-ery, jsou však stejně jako kterýkoli jiný kvalitní čaj, velmi lahodné a chuťově příjemné. Dobrý shu pchuer chutná nasládle, ořechově, velmi jemně, smetanově a přechází až do ovocných tónů. Tmavý pchu-er se vyrábí stejně jako scheng, pravý tmavý (ripe, cooked) pchu-er se vyrábí pouze z velkolisté varienty čajovníku Yunnan Da Ye, vyrobí se Mao Čcha, která se napaří a vlhká a teplá se pak navrství do cca 50cm vysokých hromádek (kop) ve fermentační hale a následuje proces vlhčení hromádek (Wo dui) při specifických teplotních podmínkách. Takto v zakrytém stavu je čaj ponechán několik dní a právě při tomto procesu se rozhoduje o kvalitě čaje. Levný a nekvalitní čaj je "sklízen" již po cca 7-9dnech, čím déle čaj zraje, tím je kvalitnější. Ideální doba fermentování kvalitního čaje je okolo 50dní. Během tohoto procesu se například usazují na dně této vrstvy velké hrudky, z nichž se vyrábí Cha tou (čajové hlavy). Po fermentování se lístky protřídí a usuší, nebo slisují a pak vysuší.

Pchu-er obecně je zrající čaj, tedy vlastně archivní. Existují čaje krátkodobě zrající několik let, ale i čaje, které nejchutnější vlastnosti nabydou po více než deseti letech. Tmavý pchu-er mění své chuťové vlastnosti velmi pozvolna, dalo by se říci, stává se jemnějším a hladším, u světlého se může jednat o mnohem markantnější rozdíl v chuti - chuť je bohatší, sladší, ovocnější atd. Je to způsobené dodatečnou fermentací tmavého pchu-eru - čaj je vlastně předčasně mnohem vyzrálejší. Je důležité, aby pchu-er byl vyroben v kvalitních podmínkách z kvalitní maocha, a aby byl kvalitně uskladněn, samozřejmě všechny tyto aspekty se pak odráží v ceně čaje! V Yün-nanu je relativní vlhkost ovzduší až 90% u nás je přibližně 50%, v číně jsou tedy mnohem příhodnější podmínky pro uskladnění a dozrávání. U nás čaj mnohem více vysychá. Na trhu je zatím běžně k dostání pchu-er starý jen několik let. Pokud se již jedná o čaj starší 20let a více, cena je nesrovnatelná. Je to způsobeno samozřejmě nejen kvalitou čaje, ale jistý vliv také hraje fakt, že většina starých zrajících pchu-erů byla zničena v době čínské kulturní revoluce 1966-1976 pod vlivem Mao Ce-tunga.
Created by obsah.info, 2011 - 2015