Otvírací doba:

Po• 14:00 - 21:00
Út• 14:00 - 21:00
St• 14:00 - 21:00
Ct• 14:00 - 21:00
• 14:00 - 22:00
So• 14:00 - 22:00
Ne• 14:00 - 21:00


facebook ico

Spolupracujeme s:


A další spřátelené weby...

Aktualita

Máte obchod, prodejnu, restauraci nebo jiný podnik, ve kterém by jste rádi nabídli naše zboží? Rádi se dohodneme na spolupráci..
Napište nám!

Přejeme Vám dobrý čaj a tvořivou náladu.

Prihlásit se
Cena nákupu: 0 Kč
basket_user_box


Fialová nádoba na Yerba Maté


header image detail
foto

footer image detail


Běžná cena:
210,- Kč
8,8 EUR
K dispozici:
4 kusy

 

 ks

foto

Popis:

Klasická tmavě fialová kalabasa v odstínu bordó o objemu zhruba 1,5-2 dcl. 

Kalabasa a bombila slouží k tradičnímu popíjeni maté. Je to vydlabaná tykvička s kovovým brčkem (bombillou) na maté, ze které se tradičně popíjí Yerba Maté. V Jižní Americe je známá již nějakou dobu a mezi příznivci velmi povzbuzujícího nápoje Yerba se tato nádoba rychle stala populární. Nádoby z tykviček na pití Maté dodávají na nevšední atmosféře, ale samozřejmě jsou oblíbené i pro své funkční vlastnosti - neprosakuje, snadná na výrobu, nepálí do ruky atd. Kalabasa je vlastně druh zeleniny - (tykev, dýně) která je vydlabaná, zbavená dužiny a vysušená. Ovšem každou novou kalabasu, je před prvním použitím ještě vhodné připravit (zajetí kalabasy). Nádoba černá, žlutá, melírovaná nebo s puntíky či rytou kresbou - kalabasa na pití Cesmíny vyrobená z tykve totiž vždy ještě obsahuje zbytky dužiny, občas semínka a může i zapáchat (smrdí), je proto důležité kalabasu vyčistit.

Jak tedy správně připravit novou kalabasu před prvním použitím?

Příprava kalabasy v jednoduchých krocích - Currád:

 1. Kalabasu naplníme do 3/4 suchým Yerba maté,
 2. Dolijeme po okraj vodu o teplotě 80°C a necháme 24 hodin stát,
 3. Vyprázdníme Maté z kalabassy,
 4. Důkladně vymyjeme vnitřek vodou,
 5. Pomocí kávové lžičky opatrně vydlabeme zbytky dužiny,
 6. Opět naplníme calabasu do 3/4 čerstvým Maté,
 7. Dolijeme po okraj vodu o teplotě 80°C a necháme 24 hodin stát,
 8. Důkladně vyprázdníme a vymyjeme vnitřek nádobky,
 9. Hotovo.

A teď jak tradičně dobře připravit a vychutnat si Yerba Maté z nové kalabasy? Rituál tradiční přípravy energetického nápoje jihoamerických indiánů je velmi populární a ceněný pro výslednou chuť a požitek z tohoto povzbuzujícího nápoje. 

Tradiční rituál a příprava Yerba Maté - Cesmíny do kalabasy v krocích:

Důležité při této tradiční přípravě je nemíchat v Kalabase Bombillou obsah Yerba Maté, jednak by se Bombila mohla ucpat a hlavně ji už nestrčíte zpět na dno.

 1. Do suché Kalabasy (Mate cup) vsypeme cca 40g Yerby mate (alespoň polovina až 3/4 calabasy). Toto je ideální množství maté v kalabase, neboť méně znamená slabší požitek a více nedá prostor pro pití.
 2. Otvor Kalabasy přikryjeme dlaní (rukou), otočíme vzhůru a proklepeme. Díky proklepání dnem vzhůru se dostanou jemnější části na dlaň a ty větší vytvoří filtr pro bombilu na dně kalabasy. Zmenší se tak pravděpodobnost ucpaní Bombilly. Proklepat můžete několikrát.
 3. Otočíme kalabasu na bok, tak, aby maté zůstalo na stěně a zvlhčíme ho studenou vodou, aby se na stěnu "přilepilo" Můžeme ho např. přimáčknout lžičkou.
 4. Vrátíme kalabasu do normální polohy – Yerba maté by měla zůstat u stěny a díky tomu je možné vložit Bombillu až na dno kalabasy, kde není Yerba maté.
 5. Do kalabasy zalijeme vlažnější vodu z kohoutku (cca 40ºC) a necháme ji úplně vsáknout do Yerba maté. Poté dolejeme zbytek kalabasy teplou vodou (ideálně 70-80ºC).
 6. Nálev je okamžitě připravený k pití pomocí vložené Bombilly a pije se úplně do konce. Dobrým znamením je srkání. Takto připravené Yerba maté je možné mnohonásobně zalévat. První nálej je určitě nejsilnější, postupným dolíváním vody na další nálevy o stejné teplotě (70-80°C) Maté slábne.

Podívejte se na některé Maté - je zde VIDEO jak správně maté připravit.

Samozřejmě existuje několik variací na tradiční klasickou přípravu Yerba Mate. Velmi populární je také společenský rituál pití Yerba maté v kruhu přátel, kdy kalabasa putuje dokola z ruky do ruky obdobně jako rituál vodní dýmky. Pro takovou společenskou událost dokonce existuje určitá etiketa rituálu pití Yerba Maté, kde je v celém průběhu důležitá role hostitele, a kterou je vhodné dodržovat.

Cena za kalabasu. Ilustrační foto
Created by obsah.info, 2011 - 2015